Starting point.

The finished product with fruit.

My first attempt smells good and tastes good, however, the consistency is a bit too runny. I think it cooled off too quickly during processing, so I’ll be trying something a little different next time. Overall, I’m pleased with my first attempt and especially pleased that I got 2 1/2 quarts of yogurt from this batch. I don’t know the exact cost of ingredients, but it was probably around $1.75. Adding fruit adds a little more to the overall cost, but it is still considerably less than buying pre-made yogurt at the store. Well wroth the time and effort!